انتخاب بهترین لنت ترمز برای هر خودرو و حتی برای همان خودرو با شیوه های رانندگی مختلف، متفاوت است. جهت انتخاب بهترین لنت ترمز برای خودرو، خریدار باید با نقاط قوت و ضعف هر یک از انواع مواد سازنده لنت، آشنا باشد. در جدول زیر اجمالا مزایا و معایب انواع لنت بیان شده است.

مواد سازنده مزایا معایب
فلزی- نیمه فلزی ارزان و براحتی در دسترس
با دوام، با عملکرد خوب باعث سایش سریعتر روتور می شود.
سنگین تر بوده و بر میزان مصرف سوخت تاثیر دارد.
برای گرم شدن نیاز به زمان دارد.
آلی کم صدا، دوستدار محیط زیست سرعت سایش بیشتر و تولید غبار بیشتری دارد.
سرامیکی بهترین عملکرد؛ فوق العاده با دوام. سبک وزن گران

مواد تشکیل دهنده لنت ترمز به خودی خود فاکتور بسیار مهمی در انتخاب لنت ترمز نیست؛ اما به طور کلی، با وجود اشکالاتی که در لنت های فلزی و نیمه فلزی است، اما بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. لنت های سرامیکی نیز صرفنظر از هزینه بالایشان، از بهترین عملکرد برخوردارند. و لنت های ارگانیک یا آلی نیز در بسیاری از فاکتورها، سطح میانه ای دارند.

در هنگام انتخاب لنت ترمز، توجه به نوع وسیله نقلیه و سبک رانندگی بسیار مهم است. جهت رانندگی معمولی در خیابان و استفاده روزمره، یک لنت ترمز بی صدا و با دوام کافی است. این قابلیت در لنت های نیمه فلزی موجود است. از طرفی چون لنت های ارگانیک یا آلی نرم هستند قدرت توقف بسیار بالایی ندارند ولی برای خودروهای سبک وزن که سرعت بالایی ندارند؛ ایده آل هستند. خودروهای با عملکرد بالا نیاز به لنت ترمزی دارند که بتواند گرمای زیاد ناشی از ترمزهای سخت و مکرر را دفع کند. این قابلیت تنها در لنت های سرامیکی است. با این حال، بسیاری از لنت های نیمه فلزی نیز این ویژگیها را البته با قیمت بسیار کمتری دارند.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *